Rozhovor s Rafaelem Nadalem (červen 2012)

8. června 2012 v 18:09 | ¡Vamos Rafa! | Deryn |  Interview with Nadal
2. červen 2012
R. Nadal/E. Schwank: 6-1, 6-3, 6-4
Rozhovor s: Rafael Nadal

Byl to tvůj nejlepší zápas od začátku tohoto turnaje?
Rafael Nadal: To byl můj nejlepší zápas?

Nemyslíš si, že to byl tvůj nejlepší zápas od začátku turnaje?
Rafael Nadal: Ne, myslím, že jsem udělal dobře. Hrál jsem solidní zápas, ale ať byl můj nejlepší nebo ne, byl podobný tomu druhému proti Istominovi. A dnes si myslím -- chci říct, že s Istominem jsem hrál na velmi vysoké úrovni ve třetím setu. Dnes jsem se na třetím setu trochu zastavil, víte. Nehrál jsem tak dobře, jako v předchozích dvou.
Asi jsem se trochu zastavil, no měl jsem přestávku a po přestávce jsem to solidně servíroval (nadhodit míček).
Ale obecně je pro mě důležité vítězství. Dva sety, dobré pocity. To je nejdůležitější věci, a já jsem šťastný.

Možná se pletu, ale vypadalo to tak snadné pro tebe, po všechny tři zápasy doposud. Takže je tam trochu osobní výzvy, řekněme, že se pokoušíš o něco zvláštního proti těmto oponentům?
Rafael Nadal: Ne, zvláštní věcí je, že se snažím o to nejlepší v každém okamžiku. Někdy dám ze sebe to nejlepší tady, někdy tady a někdy tady. Ale vždycky -- v každém zápase tohoto roku se snažím hrát tak dobře, jak umím.
Učinil jsem dobře. V turnaji jsem začal dobře. Jsem ve druhém týdnu, takže je to důležité. Na minulosti nezáleží.
Začnu teď nejobtížněji s velkou konfrontací proti Monacovi. On hraje skvěle. Začal sezónu fantasticky. Bude to velmi těžký zápas. A nezáleží na tom, jestli jsem vyhrál pohodlně první tři zápasy, protože mám další zápas následující den.

MODERÁTOR: Otázky ve španělštině


Jednoduchý zápas, když se podíváme na skóre, no potom jsi se musel hodně pohybovat. Ale ty jsi byl vždycky tam, na všech místech, všechny je vrátit.
Rafael Nadal: No, jasně, musím se pohybovat na hřišti tak, abych mohl vyhrát, protože to je Grand Slam. Je to třetí kolo. Ti, kdo věří, že je to jinak, myslí si úplně špatně.
Fajn, on hraje dobře na antuce. Chystal se na síť poměrně často, a to je důvod, proč jsem se začal zlepšovat na straně podání a druhého podání, pak jsem měl mnoho zlomových bodů.
A možná se víc soustředil na konci zápasu, než na jeho začátku. Trápil jsem se trochu se svým servisem, ale ne příliš často. Možná že jednou během začátku druhého setu, potom jsem mohl vyhrát odpalem, což je velmi důležité.
Pro tuto chvíli je vše v pořádku. Možná bych mohl zlepšit trochu svou hru, protože nejtěžší zápas teprve příjde.

Na začátku jsi řekl, že jsi méně nervózní v letošním roce, než v tom předešlém. Řekl by jsi, že je to důvodem, proč jsi více konzistentní? Byl jsi více v souladu s tím během těchto prvních třech kolech?
Rafael Nadal: No, ano. To je to, co jsem řekl první den tady a měl jsem strach, možná menší než před lety. Ale jak vidíte, výsledek je v každém případě pozitivní. V minulosti jsem snad měl nějaké obavy, no výsledky byly také pozitivní.
Tento první týden uplynul. Vždycky je to nejsložitější týden zvládnout. A co důležité je pouze to, pokusit se vyhrát Grand Slam, i když víte, že by jste mohli ztratit.
Nejtěžší zápas bude zcela jistě ten, který budu hrát proti Juanovi Monacovi. Doufám, že budu pokračovat na této zajímavé a vítězné sérii zápasů. (Rafa nakonec vyhrál nad Monacem, pozn.)

Myslím si, že Monaco je jedním z vašich přátel. Trénujete čas od času spolu. Jak vidíš tento zápas z taktického hlediska a také, jestli je jedním z vašich nejlepších přátel na turnaji?
Rafael Nadal: No, je jedním z hráčů, kterého jsem opravdu chtěl na turnaji. Opravdu dobře s ním vycházím. Známe se velmi dobře, co se týče osobního hovoru nebo z hlediska tenisu. Strávili jsme společně spoustu hodin. Konverzujeme spolu dost často.
A tak oba víme, o co se máme snažit a co dělat, když spolu hrajeme. Budeme se snažit a být velmi agresivní. Budeme se snažit zrychlit a zařadit rychlosti. A uvidíme, kdo vyhraje (Jasně že ty Rafo :-), pozn.)

Jak se cítíš poté, co jsi vyhrál 250 zápasů na antuce?
Rafael Nadal: 250 zápasů? No jo, to je číslo. Nemám dojem, že se jedná o velké množství, protože je stále více -- či spíše, jak víte, v roce 2005 jsem hrál mnoho zápasů na antuce. Bylo tu Buenos Aires, Acapulco, dále pak Valencie, Monte-Carlo, Barcelona, Řím, Roland Garros, Stuttgart. To je deset, myslím deset zápasů na antuce, a to poté, dále pět nebo čtyři dalších.
Tak vidíte, nemám mnoho příležitostí na výhru, po mnoha zápasech. Zatím zde není tolik turnajů. Ale možná v budoucnu to bude více zápasů na antuce. Možná, že harmonogram bude příznivější, abych mohl vyhrát více titulů.
Protože, jak víte, hrál jsem jen proti nejlepším hráčům na světě, takže je to vždycky velmi obtížné vyhrát tituly.
Mimochodem, jsem velmi spokojen se svými výsledky na antuce a musím přiznat, že mé výsledky na antuce jsou docela zláštní.

Rád bych něco věděl. Nyní na druhou stranu remízy, je tu Federrer a Djokovič. Je to něco, co tě trápí, nebo si udržíš svou pozornost sám na sebe?
Rafael Nadal: No, protože jsem účastník, musel bych se podívat na remízu, ale jinak ne. Budu dělat to, co vždycky: Zamyslet se nad tím, co mám dělat.
Pokud se budu na ně dívat jak hrají, neměl bych se na ně dívat jako na soupeře, no budu sledovat jejich zápasy, protože rád sleduji tenisové zápasy.

Co budeš dělat zítra na narozeniny? Plánuješ něco speciálního? Nebo budeš odpočívat? Zapracuješ na některých praktikách? Uvidíš zápas, který se odehrává ve Španělsku?
Rafael Nadal: Víte, nic zvláštního. Jsem zde na Roland Garros. Ještě příjde čas na oslavu. Chtšěl bych se zaměřit na 16. kolo, budu cvičit, jako obvykle.
Budu mít svou léčbu, jako obvykle. Já nevím, jestli se bude dít něco vyjímečného, což je vždy případ na Roland Garros.
Jsem vždy velmi šťastný, když něco bylo vždycky pro mě připraveno, koláč, nebo velmi rychlé oslavy. Pokud tomu tak bude, budu šťastný. Ale pokud se nestane nic, bude mi to jedno. Budu dělat to, co obvykle. Zítřek bude dnem jako každý jiný. (Ah Rafo, tohle není vítězství zápasu, ale narozeniny, pozn.)

Nyní máš novou raketu, která, myslím, dosud nebyla ověřena. A Babolat má raketu s mikročipem, který měří napětí, nebo poskytuje data. Co to všechno znamená? Opravdu to nechápu.
Rafael Nadal: No, nejedná se o hrací raketu, ale praktická. Možná v budoucnu budu používat ke hřena kurty. V současné době jediné, co můžu dělat je, v budoucnu pomáhat trenérům.
Není moc, co jsem mohl udělat kromě toho, co jsem dokázal za několik let. Víte, samozřejmě vždycky zkouším zlepšit se, ale víte, v mém věku, na mé úrovni je vždycky obtížnější využít tyto triky a pomůcky.
Samozřejmě, že tato raketa je k dispozici na dva nebo deset nebo patnáct let, pomohlo by mi to výrazněji, protože vám poskytne data a vy budete přesně vědět, kam vyrazit za míčkem. Jsou to zajímavé údaje, které vám poskytují tyhle věci.
Myslím, že je to zajímavý vývoj. Rád bych za to Babolatu poděkoval.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 ariana-grande (Ronnie & Anette) ariana-grande (Ronnie & Anette) | Web | 8. června 2012 v 18:13 | Reagovat

máš to tu krásné!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama