Tisková konference Rafaela Nadala

28. května 2012 v 11:15 | ¡Vamos Rafa! | Deryn |  Interview with Nadal

Indiana Wells, USA
by ATP Staff (ATP štáb) | 13.03.2012
R. Nadal / M. Granollers (6-1, 6-4)
Rozhovor s: Rafael Nadal

Zdálo se, jako bys měl dnes rutinní zápas. Zřejmě to není pocit, že je to snadné. Jaké o tom máte mínění?
Rafael Nadal: Zajímavá tisková konference. Jo, dobře, ne, myslím, že jsem hrál dobře. První set byl pohodlný. Myslím si, že jsem to udělal velmi dobře v prvním setu. Ve druhém jsem ze sebe nedal to nejlepší. Musel jsem se na chvíli zastavit a na konci setu jsem byl trochu v nebezpečí, ne?
Je pravda, že jsem měl vyhrát něčím jednodušším na vteřinu, protože jsem měl několik šancí, 15 vše a jednoduše střelit (míč) mimo. Víte, s 3 1, věřím že 3 1, jo, měl jsem 15 30, bez těžkého bekhendu s dvojí přestávkou a to na 4 1 a uzavřít tím zápas, ne?
Pravda je, že jsem udělal několik chyb, zejména týkajícího se bekhendu a podruhé jsem měl trochu potíže.
Ale jsem rád, že jsem ukončil zápas nastejno.

Jen hodinu. Sledoval jsi tiebreak Federera Raonica?
Rafael Nadal: Pracoval jsem trošku se svým fyzioterapeutem a pozoroval jsem tiebreak. To je všechno.

Sleduješ zápasy žen?
Rafael Nadal: Někdy. Málo kdy. (Usmívá se)

Máte své oblíbené ženské hráčky, které sledujete?
Rafael Nadal: Neřeknu to.

Jen tak pro zábavu, pokud by ses mohl vrátit a hrát s jakýmkoliv hráčem, se kterým jsi v minulosti ještě nehrál, byl by to...
Rafael Nadal: Existuje jich hodně. Opravdu hodně.


Borg? Connors? Se kterým by sis zahrál?
Rafael Nadal: Existuje spousta skvělých šampionů s minulostí jiného stylu hry, takže pro mě je nepřijatelné říci pouze jednoho. Je to otázka, na kterou se nedá odpovědět.
Takže nemohu na to odpovědět, protože je to těžké pro každého, myslím, že by bylo hezké soutěžit s nejlepšími hráči různých epoch. Takže jako vždycky, pokud se to může stát skutečností, ne výstavním zápasem, jako něco reálného, tak by to bylo velmi zajímavé.
Ale myslím si, že k tomu nikdy nedojde.

Co říkáš tomu tempu nebo rychlosti dvora tady? Řekl by jsi, že je pomalý, velmi pomalý?
Rafael Nadal: Ne.

Ne?
Rafael Nadal: Máte ten pocit?

Bohužel tam nehraji, ale...
Rafael Nadal: Ne, ale jako divák máte ten pocit?

Zdá se mi pomalý.
Rafael Nadal: Vypadá spomaleně? Myslím, že míč letí rychle. Jsem přesvědčen, že míč ve vzduchu pravděpodobně je rychlý a kurt je normální. Ne zpomalený podle mého názoru, než Australian Open; není zpomalený jako na většině tvrdých kurtových turnajích.
Je to můj pocit ne? Podle mého názoru je zde míč ve vzduchu rychlejší než na mnoha místech.

Když dorazíš do Paříže, když projdeš kolem Roland Garros, jak se cítíš uvnitř? Jaké to je přijít právě do Paříže na sklonku jara a být tam jako kurtový šampion tenisu?
Rafael Nadal: První věcí byla nervozita, ale pro mě je zvláštní každý Grand Slam. Samozřejmě Roland Garros je ten, kde jsem několikrát vyhrál, takže je tím kde mám pocit, že když budu hrát, budu mít více šancí.
Ale vždycky, když dorazím na místo, kde jsem měl úspěch, být zpátky ve středu kurtu všude tam, kde jste měl úspěch v minulosti, tak tam jsou určité emoce a vzpomínky, takže pokaždé, když jdu na Roland Garros a vidím střed kurtu, projde mnou spousta vzpomínek.
Více než zbytek vzpomínek na Grand Slams, ale každý je speciální, no ne?
A stejně jako přijít sem. Mám velké vzpomínky na tento turnaj. Tento kurt je pro mě zvláštním, a také turnaj, který měl velký úspěch v minulosti, na tomto turnaji se cítíte tak zvláštně.

Vzpomínáš si na něco, kdy jsi poprvé začal, možná zápas, já nevím, kurt 2 nebo bull ring?
Rafael Nadal: Tady nebo...

Ne, na Roland Garros.
Rafael Nadal: Hrál jsem svůj první zápas na kurtu 3, asi.

Bull ring?
Rafael Nadal: Jo.

Kurt 1.
Rafael Nadal: Jo. Proti Burgsmuller. Pamatuji si ten zápas. Více nervozity než obvykle, protože všichni diskutovali, že se mohu stát favoritem tohoto turnaje, byl jsem dítě. 2005.
Ale víte co? Když jste dítě a jste jako nováček, řekněme, že máte 18, 19, 20, pravděpodobně sdílíte jiné, úplně jiné pocity, protože je pro vás všechno nové. Oceníte všechno.
Ale zároveň si vzpomínám na rok 2005, vzpomínám si, jak krásná pro mě byla tato fantastická sezóna. Ale pokud mám říct, co pro mě znamená víc, jestli výhra v roce 2005 než 2011? Rok 2005 byl první. Je to vždycky zvláštní.
Ale má odpověď bude ne, protože když jste léta na turné, když máte problémy, když jste zranění, když to zaznamenáte víte, že jde o tvrdé ztráty, tvrdé časy, dobré časy, opravdu víte, jak těžké je vyhrát turnaj.
A když jsem vyhrál v roce 2010 Roland Garros, když jsem vyhrál v roce 2011 Roland Garros, emoce byly velmi intenzivní, protože opravdu nevím, jestli toho budu moci dosáhnout za nějakou dobu.
Takže je to jindy pokaždé v každém turnaji zvláštní, velmi zvláštní, zejména, kdy jste spoustu let na cestách víte, jak je pokaždé těžké vyhrát.

Pokud mohu, tvá schopnost přejít z Roland Garros trávníku a Wimbledonského, je to něco, na co jsi obzvláště hrdý, kdy se ti podařilo provést přechod mezi vstupem do hry a vítězstvím?
Rafael Nadal: Fajn, řeknu vám něco na to. Jistě, jsem rád, že jsem zlepšil svou hru na trávníku, no nezapomeňte, že lidé, kteří vždycky říkali, že budu mít problémy na trávníku, asi si to také myslíte. (Smích.)
Protože jsem hrál pravděpodobně na trávníku v roce 2002, s juniory, v 16-ti letech a já v semifinále měl šanci být ve finále. Byl na trávníku a ne na antuce.
Byl jsem v semifinále Wimbledonu o dva roky dříve a první Grand Slam který jsem hrál, pokud si nepamatuji špatně, byl ve Wimbledonu v roce 2003 a vyhrál jsem proti trávníkovému specialistovy dvora, Mariem Ancicem v prvním kole. Ve druhém kole jsem vyhrál proti Leeovi z Anglie, takže vědí, jak na trávníku hrát.
Také ve třetím kole v 17-ti letech, takže se nejednalo o špatný výsledek. Také to značí, že má úroveň na trávníku a mé schopnosti hrát na trávníku nejsou katastrofální, kdy jsem začínal na tomto turné.
Také je pravdou, že jsem zlepšil svůj typ hry a hrál lépe na trávníku; je to pravda, že jsem schopen hrát více agresivně, jít blíže k síti lépe než dříve, ale jednou z nejdůležitějších věcí na trávníku je pohyb, a patrně v roce 2003 jsem měl také fantastické pohyby.
Také jsem pochopil, jak na trávníku hrát a velmi důležitou věcí je věřit, že to lze udělat dobře i tady a vychutnat si plochu a pochopit plochu. Nechodit proti ploše. Jestliže povrch říká, že musíte hrát agresivně, musíte hrát agresivně.
Ale nic bláznivého, protože na konci dne už budete mít svou hru, takže můžete něco udělat. Nepůjdu na trávník sloužící na hru volejbalu, protože to není moje hra. Udělám to, jo, ještě pětkrát, než v jiné části povrchu, ano. Ale ne pokaždé.
A to je něco, co v minulosti a nejspíš asi i dnes zřejmě někteří hráči, zapomněli. Co musíte pro svou hru pochopit, jak hrát, je povrch.
A nejdůležitější věcí je věřit, že tam to provedeš dobře, a vychutnáš si ten pocit.

Poté, co sis vzal pauzu jako po Australian Open, jak dlouho trvalo získat pocit, že hraješ na takové úrovni, se kterou jsi úplně spokojený?
Rafael Nadal: Já hraji týdny a týdny otevřeně a mnohokrát jsem spokojený. Takže nemohu odpovědět.
Možná, že nebudete spokojen první den, no po dvou týdnech hraní v Miami jsem nebyl hrou ani ničím spokojený. Tak je pravda, že když se vrátíte na období mimo soutěž, to co potřebujete je několika zápasy dostat se do rytmu, vzpomenout si, víte, na několik věcí soutěže.
Ale můžete přijít a můžete hrát fantasticky tenis po určitou dobu mimo soutěž, ne?
Něco musím říct, že když jsem zůstal po pěti letech měsíc a půl nebo jindy bez soutěže, asi bude pro mě mnohem obtížnější soutěžit tak dobře, jako nyní.
Prostě jsem ztratil trochu rytmus než kdysi, když na chvíli polevíte, jistě víte, že to bylo pro mě mnohem obtížnější. Dnes si myslím, že jsem svou hru trochu zlepšil, a když jsem se vrátil s více řešeními, v okolí jsem měl více možností.
Předtím jsem potřeboval být z hlediska hraní co nejlepší. Potřeboval jsem být v perfektním fyzickém stavu běháním, pohybem.
Dnes jsem schopen hrát mnohem komfortněji, aniž bych měl dokonalý rytmus, no ne?

A co Alex v následujícím kole Dolgopolov?
Rafael Nadal: Je to bláznivý hráč. Je to šílený hráč, ne jako úplný blázen. Je šíleným hráčem, protože od něj můžete očekávat cokoliv. Je to pravda, ne? On může hrát opravdu agresivně; umí hrát velmi rychle; má velmi dobrý servis; a míč někdy letí příliš rychle, ne?
Dokáže vás porazit a vy nebudete moct vždycky něco udělat, budete mít malé šance. On může hrát s chybami, ale člověk nikdy neví, protože je to zvláštní hráč a je velmi těžké na něco čekat.
Ale co jsem mohl očekávat je, že bude hrát velmi rychle, bude hrát velmi agresivně, já musím být připraven příjmout všechno, co bude dělat v zápase. Protože bude velmi agresivně střílet, jeho míč se pohybuje velmi rychlým tempem.
Musím hrát dlouho, donutit ho udeřít míč v obtížných pozicích. To je to, co musím udělat. Ale já vím, že může dosáhnout vítězství z kteréhokoliv místa na hřišti.

Poté, co se měsíc nehrají zápasy, jak se cítíš po fyzické stránce po pár zápasech?
Rafael Nadal: Jsem v pořádku. Víte, nejednalo se o příliš fyzicky náročné zápasy, ne? 6 1, 6 3 a 6 1, 6 4, jedna hodina a něco, to je dobrý začátek tohoto turnaje, jistě.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama